Відділ музично-теоретичних дисциплін

Невід’ємною складовою ґрунтовної музичної освіти підростаючого покоління є вивчення музично-теоретичних дисциплін, а саме – сольфеджіо та музичної літератури. Тож від першого року існування Ужгородської дитячої музичної школи ім. П.І. Чайковського (1945-1946 навч. рік) серед обов’язкових для вивчення предметів з’являється і сольфеджіо. У 1950-1960-х роках, з появою у педагогічному колективі Сергія та Тетяни Кликових, а згодом і Олени Яцків, Степана Арпи, Магдалини Чорі поступово у школі формується окрема теоретична секція, яку спочатку очолює досвідчений педагог Магдалина Крайняниця, а пізніше – Віра Гіріц.

Для розвитку слухових музичних здібностей учнів та глибокого засвоєння ними світової музичної спадщини значних зусиль доклала викладачі, що у 1970-х роках поповнили ряди професіоналів-теоретиків – Вольдемар Ейлер, Юрій Новак, Люба Потіш, Любов Рак, Марія Губенко, Марія Вантюх. Особлива заслуга у зростанні іміджу викладача музично-теоретичних дисциплін серед учнів та, навіть, широкого загалу шанувальників музичного мистецтва нашого краю належить справжньому корифею в цій царині – Надії Григорівні Затіній (1924-2006), яка невдовзі після появи серед викладачів школи, очолила теоретичний відділ. Завдяки високому професіоналізму вона не тільки виховала цілу плеяду майбутніх композиторів, музикознавців, диригентів, а також майстерних виконавців, але і запровадила нові цікаві форми позакласної роботи викладачів відділу, що з успіхом використовуються і в наші дні.

Так, ще у 1972 році Надією Григорівною  було започатковано проведення щомісячних концертів Дитячої філармонії з концертними виступами учнів школи та вступними лекціями до них, майстерно підготовленими самим викладачем чи іншими викладачами теоретичного відділу. Це і численні тематичні вечори, і концерти, приурочені до ювілейних дат видатних композиторів. Та особливо популярними серед колег, учнів та їх батьків в наш час залишаються традиційні Концерт-посвячення першокласників у юні музиканти та великий Різдвяно-новорічний концерт.

Серед інших нововведень Надії Затіної, що з успіхом використовуються в сучасній педагогічній практиці нашої школи та численних закладах естетичного виховання  краю, - щорічне проведення захоплюючих вікторин з сольфеджіо та  музичної літератури серед учнів різних класів, а також шкільної музично-теоретичної олімпіади, де учні демонструють високий рівень набутих теоретичних знань та навичок. Варто відмітити, що з кінця 1980-х років і донині саме вихованці нашої школи щороку займають призові місця на обласних музично-теоретичних олімпіадах.

У 1980-х роках викладацький склад теоретичного відділу школи поповнюється її колишніми випускниками– це Рита Бачинська-Скиба, Ірина Ночевнова, Золтан Коложварі, Вікторія Гендлер, Валентина Рівіс. Від 1983 до 2011 року незмінною завідуючою відділу музично-теоретичних дисциплін була Юлія Головнич, яка і тепер щедро ділиться своїм високопрофесійним досвідом з викладачами молодшого покоління. Серед них – Наталія Піцур, Олена Ляховець, Катерина Кашшай, Олена Мильо, Олена Токар, Катерина Оленич та Вікторія Фролова. Слід зауважити, що серед десяти викладачів відділу , восьмеро  -випускники рідної школи.

У 2011-2014 роках відділ очолювала Катерина Оленич (1982-2014). Її творчо обдарована натура мала кілька різних проявів. Чуйний і вимогливий викладач, самобутній композитор та натхненний збирач і дослідник музичного фольклору Закарпаття, вона захоплювала і вміло вела за собою своїх численних вихованців.

Від січня 2015 року завідуючою музично-теоретичним відділом школи є викладач-методист Наталія Піцур.  

Ще у 1980-х роках викладачі Катерина Єндрик та Золтан Коложварі започаткували клас композиції для підтримки творчих устремлінь юних музикантів, який гідно продовжили члени Національної спілки композиторів України: Віктор Теличко, Наталія Марченкова та Катерина Оленич. Тож серед кращих вихованців відділу музично-теоретичних дисциплін, що обрали для себе цей складний і тернистий шлях –композитор, піаніст і диригент, член Спілки композиторів Росії, доктор музики Університету м.Коліма (Мексика) Анатолій Затін, заслужений діяч мистецтв України, голова Закарпатського відділення Національної спілки композиторів України Віктор Теличко, доктор мистецтвознавства, професор НМАУ ім. П.Чайковського, лауреат Премії ім. М.Лисенка Юрій Чекан, також – перші лауреати Обласної премії ім. Д.Задора в галузі музикознавства Ярослава Рак, Наталія Піцур та Віра Мадяр-Новак.

За довгі роки плідної самовідданої праці викладачів-теоретиків школи значно зросла в краї кількість шанувальників музичного мистецтва, а набуті ними навички запам’ятовування уподобаних мелодій та підбору інструментального супроводу багатьом з них стали в нагоді у подальшому житті.

 

На фото: Перегинець Наталія Вікторівна, Рак Любов Дмитрівна, Оленич Катерина Володимирівна, Токар Олена Йосипівна,

Кашшай Катерина Антонівна, , Піцур Наталія Тиборівна (завідуюча відділом), Головнич Юлія Степанівна, Ляховець Олена Павлівна, Фролова Вікторія Михайлівна, Мильо Олена Владиславівна.