Історія школи

В мальовничій долині правобережної частини міста, немов би в самому серці – на вулиці Августина Волошина, знаходиться Ужгородська дитяча музична школа № 1 ім. П.І.Чайковського.

Торкнувшись історії пригадаємо, що 20 березня 1945 року постановою Народної Ради Закарпатської України в Ужгороді було відкрито державну музичну школу імені П.І.Чайковського. Вона стала першим мистецьким навчальним закладом в Закарпатті, а її відкриття – важливою культурною подією для ужгородців. На урочисте відкриття дитячої музичної школи в Ужгороді Міністерство культури України відрядило офіційну делегацію відомих музичних діячів на чолі з професором Київської державної консерваторії ім. П.І.Чайковського К.Михайловим. Тоді школі і було присвоєно ім’я П.І.Чайковського.  У перший рік тут навчалося 50 учнів і працювало 7 викладачів під керівництвом Дезидерія Задора – вже на той час відомого музиканта, композитора, фольклориста і громадсько-культурного діяча. З перших років у школі працювали видатні особистості, викладачі, які заклали фундамент професійної музичної освіти на Закарпатті: Янка Гергей, Карл Воска, Зігмунд Лендєл, Єлизавета Грабар, Олена Гайто, Євгенія Бокшай, Семіраміда Хосроєва-Щекіна. Згодом у педколектив прийшли Роза Пляскова, Володимир Гошовський, Іван Сєрий, Петро Нєфьодов, Павло Терещенко, Степан Мартон, Юхим Фломен, Сергій та Тетяна Кликови. Всі вони були представниками різних педагогічних шкіл, бо здобули освіту у Празькій, Віденській, Ленінградській, Московській консерваторіях та інших навчальних закладах.

Уже в 50-ті і наступні роки педагогічний колектив школи поповнили колишні вихованці Ужгородського музичного училища: Людвиг Товт, Степан Бунда, Іван Дюлай, Йосип Базел, Маріанна Валковська, Марія Тимканич, Магдалина Єндрик, Єва Оремус, Михайло Керецман та багато інших. Покоління викладачів 40-50-х років започаткувало добрі традиції: високий професіоналізм, вивчення та узагальнення досвіду педагогічної роботи, постійне навчання педагогів, почуття відповідальності, відданість обраній професії, любов до дітей.

Велика заслуга у становленні і розвитку школи в 50-60-ті роках належить директору Сергію Олександровичу Кликову, який впродовж 18 років керівництва закладом домігся як кількісного зростання учнівського та педагогічного колективів, так і підвищення якості викладання і виховання музично обдарованих дітей. Разом з ним наполегливо працювали заступники з навчальної роботи Людвиг Товт, Йосип Базел та Степан Бунда. У цей період було організовано учнівські хори, струнний і духовий оркестри та оркестр народних інструментів. Був створений і оркестр народних інструментів викладачів школи під керівництвом Володимира Гошовського.                                                                                        

У школі навчалося чимало талановитих учнів, які згодом досягли великих успіхів на ниві музичного мистецтва. Серед них – лауреати, дипломанти міжнародних та республіканських конкурсів: Анатолій Затін, Віктор Теличко, Катерина Єндрик (фортепіано), Михайло Копельман, Сава Лацанич, Йосип Копельман (скрипка), Мирослав та Іван Шутки (віолончель, скрипка), Степан Томич (кларнет).

У подальшому до розвитку школи, професійного зростання педагогічного колективу та досягнення високих результатів у навчанні юних музикантів доклав Василь Білей, який впродовж 12 років очолював дитячу музичну школу (1970-1982), та заступник директора з навчальної роботи Борис Затін. Чимало талановитих випускників 70-80-х років згодом стали відомими професійними музикантами, педагогами, артистами. Серед них: заслужений артист України, завідуючий кафедрою Львівської національної музичної академії ім. М.В.Лисенка Йожеф Ермінь (фортепіано); народний артист України, художній керівник та диригент камерного хору "Кантус" Еміл Сокач; заслужений артист України, керівник камерного оркестру Закарпатської обласної філармонії Владислав Юрош (скрипка),  заслужений артист України, голова  циклової комісії "Оркестрові духові та ударні інструменти"  Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Задора Ференц Томич (кларнет); завідуюча цикловою комісією "Спеціальне фортепіано" Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Задора, заслужений працівник культури України Маріанна Сокач; художній керівник та диригент симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Вікторія Цанько; директор Ужгородської дитячої школи мистецтв,  заслужений працівник культури України Наталія Громова (фортепіано) та багато інших.

Майже три десятиліття, упродовж 1982–2010 рр., навчальним процесом в школі керував Ян Янович Шляхта. Саме в ці роки вдалося забезпечити умови для комфортної діяльності викладачів. З ініціативи Я.Я.Шляхти у 1983 році в школі було встановлено автономне опалення.

У навчальному процесі Ян Янович особливої ваги надавав відкриттю нових обріїв у педагогічній сфері. Цьому сприяли численні й регулярні відкриті уроки, взаємовідвідування. Новизна виявлялася і в методичних заняттях, які він активно підтримував. Істотним кроком для розвитку музичної школи стало будівництво великої концертної зали.

Школа розпочинала свою роботу у двох невеликих корпусах, а сьогодні посідає чотири ошатні корпуси, в чому велика заслуга Яна Яновича. В організації навчально-виховної та позакласної роботи в різні роки Я.Я.Шляхті допомагали заступники директора з навчальної роботи Євгеній Сендерович, Омелян Попович, Ярослав Шелельо, Єлизавета Шнайдер, Раїса Затіна, Михайло Павлович, Степан Ясниський, Катерина Пархоменко.  Визнання школи утверджували також такі педагоги, як Людмила Шапран, Катерина Карцуб, Тетяна Шалигіна, Олександра Російська, Одарка Зимомря, Євгенія Піцур, Людмила Бильова, Анелія Петрова, Оксана Шляхта, Наталія Хохлова, Рімма Міцанко, Віола Білей, Габріелла Потушняк, Алла Федосова, Ольга Яцкович, Мирослав Шутко, Оксана Буковська, Раїса Затіна, Зінаїда Гайчук, Наталія Ясинська, Йосип Загенський, Надія Затіна, Юлія Головнич, Любов Рак, Микола Сич.

У 2010 – 2011 рр. посаду директора школи обіймає Степан Ясниський, талановитий молодий музикант, вихованець школи імені Петра Чайковського. З 2011 року  директор школи – Олена Охрим, теж, до речі, вихованка рідної школи.

 

З 1945 року школа виховала понад  чотири з половиною тисячі юних музикантів.

Сьогодні в Ужгородській ДМШ № 1 ім. П.І.Чайковського навчається  понад 600 учнів, працює 86 викладачів.

Навчання учнів у школі проводиться за 28 спеціальностями на відділах фортепіано, струнно-смичкових інструментів (скрипка, віолончель), духових та ударних інструментів (флейта,  кларнет, гобой, саксофон, фагот, валторна, труба, туба, ксилофон), народних інструментів (акордеон, баян, гітара, домра), вокалу.  Учні мають змогу навчатися на двох відділах – вчитися грі зразу на двох інструментах, або поєднювати навчання грі на інструменті з навчанням вокальному мистецтву.  

Також в  школі працює клас органу, яким з початку заснування  - понад 20 років, керувала  заслужена артистка України, солістка обласної філармонії Наталія Висіч. З 2014 року класом органу опікується вихованка Наталії Дмитрівни  - Катерина Гажо.

 

Те, що відбулося за минулих десятиліть і відбувається нині в стінах Ужгородської музичної школи, належить до хроніки мистецького життя обласного центру. Сюди, з року в рік, з покоління в покоління, приходять юні обдарування з метою пізнання безмежного світу прекрасного.

Педагогічний колектив робить все можливе, щоб у процесі навчання створювати зацікавленість до серйозної музики і при цьому прислуховуватись до пульсу життя, адже мистецтво є однією з форм відображення його динаміки, а не тільки орієнтиром у пошуку вічних цінностей.